V rámci tretej výzvy programu bola otvorená možnosť predkladať projektové návrhy, ktoré boli zamerané na okrajové a menej rozvinuté oblasti. Výzva bola územne a tematicky zacielená na riešenie problémov periférnych a zaostávajúcich oblastí, ktoré čelia nižšej konkurencieschopnosti, zmenšujúcemu sa počtu obyvateľov a výzvam v oblasti hospodárskeho rozvoja, prepojenosti či demografických zmien.
Výzva bola otvorená od 15. októbra 2024 do 10. decembra 2024 s rozpočtom približne 14 miliónov EUR z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. V rámci výzvy bolo predložených celkovo 140 projektových návrhov s účasťou 703 organizácií zo všetkých krajín zapojených do programu aj mimo nich. Celková suma žiadaných prostriedkov na financovanie projektov predstavuje približne 83,1 milióna eur, čiže záujem je približne šesťnásobný z pohľadu možností financovania projektových zámerov.
Najväčší záujem je smerovaný do špecifického cieľa podpory 1.2 Posilňovanie zručností pre inteligentnú špecializáciu, priemyselnú transformáciu a podnikanie a špecifického cieľa 4.1 Posilnenie riadenia pre integrovaný územný rozvoj. Priemer žiadaných finančných prostriedkov v rámci jednotlivých projektov sa pohybuje na úrovni 590 tisíc eur.
Z pohľadu projektových konzorcií – priemerný počet zapojených partnerov v projektoch sa pohybuje na úrovni piatich zapojených partnerov, pričom je identifikovaná celková vyrovnanosť zapojenia jednotlivých štátov programovej oblasti. Mnoho zapojených projektových partnerov sú noví projektoví partneri, ktorí v minulosti neparticipovali na projektoch v rámci Interreg Stredná Európa. Zaujímavou skutočnosťou je vysoký podiel organizácií zo súkromného sektora v pozícii vedúceho partnera – na úrovni takmer jednej tretiny všetkých vedúcich projektových partnerov. Celkovo je taktiež identifikovaný vysoký podiel zapojenia miestnych a regionálnych verejných subjektov, ale tiež záujmových skupín či mimovládnych organizácií.
Špecificky zo Slovenskej republiky je zapojených 59 organizácii v jednotlivých projektoch, pričom úlohy vedúceho projektového žiadateľa prináležia 4 subjektom. Identifikovaný záujem participovať na projektoch zo strany slovenských organizácií možno považovať za vysoký, a to aj v porovnaní s inými krajinami patriacimi do programovej oblasti, ako aj v kontexte veľkosti krajiny z pohľadu počtu obyvateľov.
Aktuálne prebieha formálna kontrola predložených projektových žiadostí. Táto fáza potrvá približne do konca januára 2025. Návrhy projektov, ktoré nesplnia formálne požiadavky výzvy, budú zamietnuté a vedúci partneri informovaní zo strany Spoločného sekretariátu so sídlom vo Viedni o zamietnutí projektových žiadostí. Vecné hodnotenia žiadostí budú prebiehať v období od januára do apríla 2025. V prvej fáze sú posudzované žiadosti podľa celého súboru strategických a operačných kritérií. Každý návrh posudzujú dvaja odborníci. Súčasťou hodnotenia je aj posúdenie štátnej pomoci v jednotlivých projektoch. Projekty, ktoré budú úspešné v rámci vecného hodnotenia, čakajú tzv. verejné vypočutia. Vypočutia ponúkajú príležitosť ďalej vysvetliť svoje projektové návrhy, ako aj odpovedať na otázky vyplývajúce z hodnotenia. Pozvánky budú zasielané zo strany Spoločného sekretariátu najmenej 10 pracovných dní pred vypočutím. Vedúci žiadatelia musia aspoň 2 pracovné dni pred vypočutím predložiť tzv. „prezentačný balík“ vytvorený na šablóne PowerPoint, ktorá je súčasťou balíka žiadosti.
Rozhodnutie o financovaní konkrétnych projektov následne prijme monitorovací výbor programu na základe úplných výsledkov hodnotenia. Plánovaný termín zasadnutia monitorovacieho výboru je koniec septembra 2025. Výsledky sa oznamujú hlavným žiadateľom a zverejňujú sa aj na webovej stránke. Následne úspešné projekty vstupujú do fázy uzatvárania projektových zmlúv (Subsidy Contract).
Spustenie realizácie úspešných projektov sa očakáva na jeseň 2025.
Národný kontaktný bod programu, ktorým je MIRRI SR, víta markantný záujem slovenských organizácií participovať v projektoch v rámci tejto výzvy. Veríme, že tieto projekty budú úspešné v hodnotení a spoločne čo najväčšou mierou prispejeme k tomu, aby bola stredná Európa inteligentnejšia, ekologickejšia, lepšie prepojená a integrovanejšia.